Tour Guide Mostar vam je pripremio pet knjiga bosanskohercegovačkih književnika koje možete pokloniti onima koje volite za praznike:
- Sarajevski Marlboro od Miljenka Jergovica
“Sarajevo Marlboro” je zbirka izvanrednih priča Miljenka Jergovića. Dijete Sarajeva, Jergović je ostao u gradu tijekom rata. Blistav pripovjedač, on donosi duboko ljudsko, oštro razumijevanje sudbine gradskih mladih muslimana, Hrvata i Srba s dozom humora i duboko osobne vizije. Priča o svom nekonvencionalan životu i svakodnevnim dramama u prvom planu.
- Ruža od Nure Bazdulj Hubijar
Nura Bazdulj Hubijar poznata je bosanskohercegovačka književnica. U književnosti se pojavila zbirkom pjesama za djecu “Ja, slavni Ja” 1988. godine. Nakon toga napisala je roman za mlade “Ruža”, objavljen 1990. godine, koji je sada uvršten u lektiru, dok su neki njeni tekstovi uvršteni u čitanke. Ruža je jedan od najčitanijih romana bosanskohercegovačke književnosti za mlade. Podijeljen u tri djela od kojih je ovo prvi dio, “Čekajući Tahira” drugi dio, a “Više ne čekam Tahira” treći dio.
Svugdje na svijetu u svim vremenima do sada, cvijet ruže značio je i znači ljubav pa tako i u ovom romanu. Nura Bazdulj Hubijar savršeno je prikazala ljubav jednog naizgled nemarnog dječaka prema djevojčici tako što joj je svaku večer ostavljao crvenu ružu na prozoru njezine sobe.
- Otkup sirove kože od Abdulaha Sidrana
Ovo je posljednje književno štivo bosanskohercegovačkog pjesnika, prozaika i filmskog scenariste Abdulaha Sidrana. U autobiografiji ‘Otkup sirove kože’ Sidran piše o ljudima, vremenima i gradovima, koje je upoznao i koji su ga za sva vremena determinirali. Piše o Emiru Kusturici, Goranu Babiću i Slobodanu Praljku, o Sarajevu, Goraždu i Veneciji, o politici, historiji, ratovima i logorima, o filmu i poeziji, i općenito o iskustvu umjetnosti.
- Knjiga o Uni od Faruka Šehića
Mladi bh. pisac je ovaj roman izdao poslije sedam godina pisanja poezije i proze, i njime je, kako i sam priznaje, najavio ulazak u novi stil književnog izražavanja.
Knjigu je počeo pisati o rijeci Uni, pticama, zelenilu, a ne o ratu, eksplozijama, panici, upravo da bi pobjegao od opsesije ratom, ali je ipak tu opsesiju predstavio u knjizi, jer smatra da se od nje ne može pobjeći.
Šehićevo ratno iskustvo nastalo je u proteklom ratu, kada se kao dvadesetdvogodišnjak vratio sa studija iz Zagreba da bi učestvovao u ratnim borbama po Krajini. U početku je mislio da će to biti dobra akcija, ali je vrlo brzo shvatio da to nije pravo lice rata, a stečeno i proživljeno iskustvo na kraju je sumirao u roman.
- Čarobnjak vode od Zilhada Ključanina
Zilhad Ključanin, pjesnik, prozaist, dramski pisac, scenarista, književni kritičar, te autor brojnih eseja, ali i novinarskih tekstova, na bh. književnoj sceni izdvojio se romanima ‘Šehid’ i ‘Švedsko srce moje majke i Galebovi’, kao i knjigom priča ‘Sarajevska hagada i druge priče’.
Njegov posljednji roman ‘Čarobnjak vode’ govori o Viktoru Schaubergeru, lugaru koji je većinu svog života proveo u šumi, a koji je predstavljao jednog od najdomišljatijih izumitelja 20. vijeka. Promatrao je prirodu i načela prirode same. Put istraživanja ga je vodio u smjeru potpuno suprotnom od onog kojim je išla savremena nauka. Na popisu njegovih izuma nalaze se korita za spuštanje trupaca, brane, konstrukcije korita rijeka, vodovodne cijevi, poljoprivredne alatke, i najzanimljiviji od svih: letjelice koje su mogle levitirati – ono što danas nazivamo NLO.